Images-loading
Pobyt studentů 2. ročníků v Kirchdorfu, Rakousko

EU peníze do škol - Pobyt studentů 2. ročníků v Kirchdorfu, Rakousko

Ve dnech 3.- 8. dubna 2022 se uskutečnila první aktivita projektu „Mezikulturní setkání ve společné Evropě za podpory moderních médií“ reg. č. 2019-1-AT01-KA229-051503_2 financovaná z fondů EU Erasmus+. Celkem 20 studentů z 2. ročníků Obchodní akademie Trutnov se vydalo do Kirchdorfu v Rakousku k naší partnerské škole Berufsbildende Schule Kirchdorf an der Krems.

Jejich cesta započala v brzkých ranních hodinách neděle 3. dubna 2022 na trutnovském nádraží a vydali se na 11 hodinovou cestu směr Rakousko. Ubytovaní byli v malebném městečku Schlierbach v plně vybavených dřevěných srubech.

V pondělí ráno nás přivítali rakouští kolegové a hned se naši studenti vrhli do představování naší školy a města Trutnov. Následně se zapojili do výuky angličtiny, fiktivních firem a ekonomických předmětů. Komunikačním jazykem byla angličtina. Během polední přestávky byli čeští návštěvníci pohoštěni sladkými palačinkami na školní terase. Po sladkém obědě jsme pokračovali na exkurzi do pralinkárny Confiserie Wenschitz. Zde se nachází jedna z největších čokoládových fontán světa, která je 13 metrů vysoká. Krásná vůně čerstvé čokolády byla cítit všude.

V úterý dopoledne žáci podnikli další exkurzi, a to do firmy Grüne Erde nedaleko Lince. Tato firma se zabývá výrobou nábytku, bytových doplňků a kosmetiky pouze z přírodních materiálů a je přísně ekologicky zaměřená. Na pozemku jsou i skleníky, kde si firma pěstuje vlastní suroviny pro výrobu. Odpoledne se žáci vrátili do školy a vyzkoušeli si natáčet spoty pro školní rádio. Roli moderátorů si vyzkoušeli Michal Imerlišvili a Anička Švaralová.

Ve středu dopoledne hosty z Trutnova přivítali ve školní cvičné kuchyni. Společně s rakouskými spolužáky si vyzkoušeli upéct jablečný závin, perník a bábovku. Odpoledne jsme se vydali na výlet do Gmundenu, kde bylo krásné horské jezero. Od jezera vede lanová dráha na vrcholek nad město, kde se nachází stezka korunami stromů, odkud byl neskutečně krásný výhled na hory a celé jezero Traunsee.

Čtvrteční dopoledne jsme opět trávili ve škole společnými komunikačními aktivitami v angličtině i v němčině. Následně jsme si společně zasportovali při hodinách tělesné výchovy.

Protože jsme přijeli v období Velikonoc, byli jsme pozváni na tradiční akci „soutěž v rozbíjení vajíček Eierpecken“. Každý dostal jedno natvrdo uvařené obarvené vajíčko a musel se ťuknutím vajíček utkat se soupeřem. Ten, jehož vajíčko bylo méně poničeno, postupoval do dalšího kola, a tak se eliminačním způsobem došlo až k vítězi soutěže.  Odpoledne měli studenti možnost si koupit několik suvenýrů domů a v pátek ráno jsme se vydali na zdlouhavou cestu směr Trutnov.

Celý výlet se moc povedl a studenti už se těší, až budou moct přivítat rakouské kamarády v Trutnově.

Michaela Pávová a Adéla Syrovátková