Images-loading
Studentské volby 2021

Studentské volby 2021

V pondělí 20. 9. 2021 proběhly na naší škole Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Cílem této celorepublikové akce bylo získání vlastních zkušeností studentů s pořádáním voleb, seznámení se s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Do projektu, který pořádá organizace Jeden svět na školách a Člověk v tísni, se celkem zapojilo 335 středních škol z celé České republiky.

Na Obchodní akademii celkem volilo 126 studentů ze 132 přítomných. Všichni studenti volili velmi zodpovědně, proto žádný hlas nebyl neplatný.

Výsledky voleb 5 nejúspěšnějších stran:

PIRÁTI a STAROSTOVÉ: 46 hlasů

Strana zelených: 28 hlasů

SPOLU - ODS, KDU-ČSL, TOP 09: 24 hlasů

ANO 2011: 8 hlasů

Česká strana sociálně demokratická: 4 hlasy

Další strany získaly vždy maximálně 1-2 hlasy.

 

Studentské volby byly velmi vydařenou praktickou výukou, kterou si naši studenti zároveň užili. Velké poděkování za spoluorganizaci patří třídě OA 2. A, která zvládla perfektně veškeré činnosti spojené s volbami. Deset studentů tvořilo volební komisi, dva byli volební inspektoři, dva zapisovatelé, tři studentky organizovaly vstup do volební místnosti a sedm studentů sčítalo hlasy a kontrolovalo platnost volebních lístků. Vše probíhalo rychle a bez nejmenších obtíží. Již dnes se proto všichni těšíme na další Studentské volby a především na čas, kdy budeme všichni plnoletí a budeme mít možnost využít svou šanci volit i v řádných volbách.

Jindřiška Juklíčková